Preparat: Elmex żel(12,5 mg F-/g) - tuba 25 g

Substancja czynna Aminofluoride+Fluoride sodium
Nazwa preparatu Elmex żel(12,5 mg F-/g) - tuba 25 g
Producent Gaba International
Zawartość opakowania tuba 25 g
Kod EAN 5909990067619
Refundowany nie
Bepłatny dla seniorów 75+ nie
Bepłatny dla kobiet w ciąży C nie
Recepta OTC
Cena 34,62 PLN
Wskazania (w tym pkt 4.1 ChPL) Profilaktycznie: do intensywnej profilaktyki próchnicy, zwłaszcza u dzieci, młodzieży oraz u osób szczególnie narażonych na próchnicę; pacjentów z aparatami ortodontycznymi, mostami lub częściowymi protezami. Leczniczo: do remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych; do leczenia nadwrażliwości szyjek zębowych.
Dawkowanie Do stosowania na zęby. W przypadku podwyższonego ryzyka próchnicy i w leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych podaną niżej częstotliwość stosowania preparatu można zwiększyć. Dotyczy to szczególnie stosowania preparatu u pacjentów noszących aparaty ortodontyczne. Stosowanie w domu. W profilaktyce próchnicy i leczeniu wczesnych zmian próchnicowych żel stosuje się raz w tygodniu, najlepiej wieczorem przed snem. Należy nałożyć 1 cm żelu (w przybliżeniu 0,5 g, co odpowiada 6,25 mg fluorku) na szczoteczkę, następnie szczotkować zęby przez 2-3 min, po czym wypluć i wypłukać jamę ustną. Dzieci w wieku 6-8 lat powinny stosować żel tylko pod nadzorem dorosłych. Powinny one unikać połykania żelu podczas aplikacji, a po wyszczotkowaniu zębów wypluć i wypłukać jamę ustną. Żel nie powinien być stosowany przed opanowaniem umiejętności odpluwania (u dzieci w wieku przedszkolnym – poniżej 6 lat). W leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych żel należy delikatnie nakładać palcem lub miękką szczoteczką na bolące powierzchnie. Stosowanie w gabinecie stomatologicznym. Żel może być podawany za pomocą specjalnych indywidualnych szyn plastycznych oraz łyżek do aplikacji, może być również nakładany bezpośrednio na powierzchnie żujące i do przestrzeni międzyzębowych przy użyciu tępej igły z napełnionej strzykawki jednorazowej. Powinno się zapewnić kontakt zębów z żelem przez 2-4 min, ale nie dłużej niż przez 5 min. Po zabiegu należy wypłukać jamę ustną.
Zalecana częstotliwość tego typu aplikacji to około 2 razy w roku. U pacjentów szczególnie narażonych na próchnicę ten sposób aplikacji można stosować częściej. Aplikacja żelu za pomocą łyżek rekomendowana jest od 8 rż. Zalecane dawki przy stosowaniu żelu w gabinecie stomatologicznym: aplikacja przy wykorzystaniu indywidualnej szyny plastycznej: ok. 3 g żelu (co odpowiada ok. 37,5 mg fluorku); aplikacja na łyżce: do 8 g żelu (co odpowiada maks. 100 mg fluorku); za pomocą tępej igły z napełnionej strzykawki jednorazowej: od 0,5 do 1 g żelu (co odpowiada od 6,25 do 12,5 mg fluorku).
Kompletny opis preparatu na pharmindex.pl

Wszystkie preparaty zawierające Aminofluoride+Fluoride sodium

Nazwa Opakowanie Odpłatność Cena ref. Cena 100%
Elmex żel(12,5 mg F-/g) - tuba 25 g tuba 25 g 100% (-) PLN 34,62 PLN