O programie

Program powstał 2 stycznia 2012, w oparciu o listę leków refundowanych opublikowaną przez Ministerstwo Zdrowia. Po wpisaniu części nazwy leku lub substancji aktywnej pojawia się lista pasujących do kryteriów preparatów, po wybraniu jednego na liście, w dymku dialogowym pojawia się informacja o refundacji, opakowaniu oraz wskazaniach do refundacji.

Materiały graficzne są ogólnie dostępne w internecie i nieobjęte prawami autorskimi, ich umieszczenie, tak jak i humorystyczny charakter dialogu ma tylko i wyłącznie za zadanie poprawę interakcji użytkownika z programem nadając jej bardziej spersonifikowany charakter. W żadnym wypadku moją intencją nie jest zniesławienie osoby Ministra, lecz próba ułatwienia życia lekarzom, a także zwrócenie uwagi na istotny, zwłaszcza dla pacjentów, problem organizacyjny.

O autorze

Jestem młodym lekarzem z Trójmiasta, z pasją do kardiologii, zamiłowaniem do programowania. W mojej pracy zawodowej codziennie stykam się z absurdalnymi rozwiązaniami narzucanymi przez polski system ochrony zdrowia, które zmieniają pracę lekarską w biurokratyczną, urzędniczą, ogłupiającą walkę z papierami. Uważam,że w XXI wieku większość schematycznych, powtarzalnych, biurowych czynności jest w stanie wykonać za nas komputer, co staram się udowodnić w pisanych przeze mnie programach, które ułatwiają życie moim koleżankom i kolegom z pracy.

Ostatnie chaotyczne ruchy Ministerstwa Zdrowia, ciągłe zmiany zasad szkolenia, specjalizacji, rozliczania hospitalizacji i refundacji leków wprowadzają zamęt i w mojej opinii znacząco szkodzą pacjentom, odciągając od nich uwagę lekarza. W zamian za to skupiają ją na konieczności dostosowania się do nowych przepisów i wypełniania kolejnych narzuconych obowiązków, które naszą profesję stopniowo zamieniają w zwykłą pracę biurową.

Wprowadzenie obowiązku wpisywania na recepcie stopnia refundacji, a w przypadku pomyłki - obciążenie lekarza finansową odpowiedzialnością za nieprawidłowe wypisanie recepty jest moim zdaniem błędnym posunięciem, które nie dość, że zbulwersowało środowisko lekarskie i aptekarskie to dodatkowo wywołało niepotrzebny "protest pieczątkowy", który komplikuje życie wszystkim, a pacjentom szczególnie. Ministerstwo przyznało się do błędu, lecz nie udostępniło rozwiązań, które w skuteczny sposób umożliwiają wykonanie nałożonych obowiązków. Dlatego uważam, że minister, który skomplikował sprawę, powinien dostarczyć narzędzia, które ją rozwiążą.

Jeśli uważasz podobnie, lub inaczej napisz do mnie


wyślij wiadomość e-mail

Bartosz aprobuje

Minister zdrowia ostrzega: korzystanie z Bartosza może ułatwić pracę!
9 lutego 2012 autor strony został zaproszony na spotkanie z Ministrem Zdrowia Bartoszem Arłukowiczem. Minister pogratulował inicjatywy i wysłuchał wszystkich uwag dotyczących rozwiązań informatycznych udostępnianych i wymaganych przez Ministerstwo Zdrowia.


Więcej o wizycie w Ministerstwie

Pełen indeks leków

1 lipca 2013 portal Bartosz Mówi wzbogacił się o pełen indeks leków dostarczony przez Pharmindex, najbardziej popularny indeks leków w Polsce. Indeks aktualizowany jest w cyklach tygodniowych, zawiera informacje na temat wskazań (na podstawie ChPl) oraz dawkowania.

Sczegółowy opis preparatów dostępny jest po kliknięciu linka do strony pharmindex.pl w opisie leku.


Więcej informacji o bazie danych

Bartosz - wersja mobilna

Po uruchomieniu strony w
telefonie komórkowym pojawi się przejrzysta, zoptymalizowana dla interfejsu dotykowego wersja serwisu. Dla iPhone'a oraz Windows Phone dostępna jest również jako pełnoekranowa aplikacja. Od 2 stycznia 2012 Bartosza zapytano 223 872 844 razy (to ponad 2 011 razy na godzinę!).